Inspiracje

Rola roślin w podnoszeniu komfortu pracy w biurach

Wprowadzając rośliny do biur zwykle kierujemy się względami estetycznymi. Jest to bardzo ważna ich funkcja, ale nie jedyna. Wpływają one pozytywnie również na:
– psychikę osób przebywających w ich otoczeniu,
– nawilżenie powietrza, co w klimatyzowanych pomieszczeniach zwykle jest dużym problemem,
– jakość powietrza poprzez ujemną jonizację powietrza, wiązanie niebezpiecznych dla zdrowia substancji lotnych, oraz zwiększanie ilości tlenu w pomieszczeniu, co poprawia wydajność pracy ludzi.

Najłatwiejszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup roślin w doniczkach. Roślinnością tego typu można wystroić parapety oraz zamaskować ścianki oddzielające poszczególne stanowiska pracy. W dużych pomieszczeniach można tworzyć zielone wyspy lub wprowadzić drzewa w doniczkach.

Bardziej wymagającym rozwiązaniem, ale pozwalającym na wprowadzenie intensywnej roślinności bez konieczności zajęcia dużej powierzchni jest wykonanie wertykalnych ogrodów. Do ich budowy wykorzystuje się różne gatunki roślin dobierane indywidualnie w zależności od np. dostępnej przestrzeni czy estetyki wnętrza. Materiały użyte do budowy tego rodzaju ścian mogą być przyjazne dla środowiska, a nawet biodegradowalne.

W pomieszczeniach bez dostępu naturalnego światła sprawdzą się np. panele z mchem. Można je łączyć w modułowe kompozycje. Dla zachowania świeżej barwy potrzebują 40-50% wilgotności powietrza. Nie wymagają dodatkowego nawadniania, przycinania czy nawożenia.

W tworzeniu zielonych ścian wyspecjalizowały się także polskie firmy. Kto chciałby pracować w zielonym wnętrzu?

Komentarze (0)

  • biuro@katalizator-zmian.pl
  • +48 609 571 933
  • © Copyright 2018 - Katalizator Zmian